Warto wiedzieć
Jak często należy praktykować jogę, aby uzyskać widoczne efekty?
Pozytywne skutki praktyki jogi odczujesz już przy praktyce raz w tygodniu. Jednak jeżeli czas i chęci pozwalają Ci praktykować częściej, korzyści będą proporcjonalnie większe. Na początek zaleca się zajęcia 2-3 razy w tygodniu, po pewnym czasie można ćwiczyć nawet codziennie.
Jestem bardzo sztywny - czy mogę ćwiczyć jogę?
Tak! Jesteś idealnym kandydatem, aby rozpocząć praktykę. Część osób sądzi, że trzeba być elastycznym, aby zacząć praktykować jogę. Tak naprawdę jest dokładnie odwrotnie - to regularne zajęcia jogi sprawią, że Twoje ciało stopniowo się uelastyczni, a ogólne samopoczucie wyraźnie poprawi. Przyjdź z tym co masz, a dzięki regularnej praktyce staniesz się dużo bardziej elastyczny, giętki i wytrzymały.
Gdzie odbywają się zajęcia jogi?
Zajęcia odbywają się w Studio Shanti na Pogodnie w Szczecinie.
Jak długo trwają zajęcia jogi?
Zajęcia jogi trwają 60 minut. Jednak na pierwsze spotkanie zarezerwuj sobie więcej czasu, aby porozmawiać z instruktorem i wspólnie wypełnić formularz, który pozwoli stworzyć indywidualny program zajęć, dostosowany do Twojego wieku, kondycji ciała i stanu zdrowia.
Czy muszę mieć ze sobą matę?
Nie musisz. Studio jogi wyposażone jest w niezbędne pomoce. Jeśli wybierzesz praktykę jogi u siebie w domu, instruktor przywiezie niezbędny sprzęt. Jeśli ta forma aktywności będzie Ci odpowiadać i zdecydujesz się na regularną praktykę docelowo dobrze jest zaopatrzyć się w swoją antypoślizgową matę do jogi (karimata nie nadaje się).
W jakim wieku można zacząć uprawiać jogę?
Górna granica nie istnieje. Joga może być praktykowana przez każdego, kto czuje się na tyle dobrze, by podjąć niewielki wysiłek. Asany, czyli pozycje jogi, mogą być wykonywane przez każdego, zgodnie z tym, na co pozwala mu wiek, kondycja i zdrowie. Co ciekawe, ludzie starsi i mniej sprawni często odzyskują dzięki jodze utraconą kondycję.
Czy mogę jeść przed zajęciami?
Na praktykę nie należy przychodzić z pełnym żołądkiem, dlatego obfity posiłek jemy nie później niż 3 godz. przed zajęciami. Trzeba mieć na uwadze, że podczas praktyki wykonuje się pozycje polegające na skrętach, wygięciach, pozycje odwrócone itp. Jeśli w żołądku będzie zalegać niestrawiony posiłek, może to spowodować dyskomfort, który sprawi, że nie będziesz w stanie odczuwać żadnej satysfakcji z ćwiczeń. Dlatego zadbaj o to, by przychodząc na zajęcia czuć się lekko i mieć odciążony system trawienny.
Czy można schudnąć praktykując jogę?
Oczywiście, że tak. Regularna praktyka poprawia trawienie i gospodarkę hormonalną oraz pozytywnie wpływa na zmianę nawyków żywieniowych, co prowadzi do redukcji masy ciała. Dodatkowo niektóre pozycje, takie jak podpory czy skręty, działają bardzo stymulująco na przemianę materii, tym samym wpływając pozytywnie na redukcję masy ciała. Więc jeśli należysz do osób, które mają odrobinę za dużo ciała, to regularna praktyka jogi z całą pewnością pozwoli Ci zrzucić kilka zbędnych kilogramów.
Jaki strój jest najlepszy do jogi?
Potrzebny jest swobodny strój sportowy. Jogę ćwiczymy na boso na matach do jogi więc dobrze mieć przygotowaną parę ciepłych skarpet na końcowy relaks, kiedy to rozgrzane ciało odpoczywa w nieruchomej, wygodnej pozycji.
Czy mogę nauczyć się medytować?
Oczywiście, że tak! Na pierwszym spotkaniu zgłoś instruktorowi swoje potrzeby.
Czy można praktykować jogę będąc w ciąży?
Tak! Dla kobiet w ciąży przewidziany jest specjalny program zajęć. Ćwiczenia jogi pomogą odciążyć organizmy w trakcie ciąży i przygotują go do porodu.
Czy można ćwiczyć jogę podczas menstruacji?
W czasie menstruacji kobiety mogą uczęszczać na zajęcia jogi jednak powinny ćwiczyć ostrożnie i ograniczyć wykonywanie trudniejszych i bardziej wymagających pozycji. Poinformuj o tym instruktora, umożliwi to dobór właściwych asan podczas zajęć.