Skuteczny sposób na uwolnienie się od napięć w ciele

Czym jest i na czym polega masaż tkanek głębokich?


Masaż tkanek głębokich jest masażem fizjoterapeutycznym, którego celem jest przywrócenie prawidłowego napięcia mięśniowego wszystkich warstw mięśni, zarówno powierzchniowych, jak i dogłębnych. Jest to zabieg wykonywany z minimalną ilością środków poślizgowych typu oliwka, dzięki czemu terapeuta jest w stanie powolnym i mocnym chwytem dotrzeć do głębszych warstw mięśniowych. Wszystkie ruchy wykonywane są powoli, rytmicznie. Należy nadmienić, że jest to zabieg, który oscyluje na granicy bólowej pacjenta bądź delikatnie przekracza tą granice, aby uzyskać jak najlepsze efekty już po pierwszym spotkaniu.

W jakim celu wykonujemy masaż tkanek głębokich?

Nadmierny stres jakiemu jesteśmy poddawani na co dzień, przy jednoczesnym braku odpowiedniej dawki ruchu, która mogłaby zniwelować jego negatywne skutki, sprawiają, że w naszym ciele tworzą się różnego rodzaju blokady i napięcia. Może to powodować ból, sztywność ciała, czy ograniczenia ruchu.


Celem zabiegu jest zniwelowanie nieprawidłowych wzorców napięć w ciele. Dzięki temu, że terapeuta dociera nawet do najgłębszych tkanek, już podczas samego masażu dochodzi do ich lepszego ukrwienia, co wpływa na poprawę elastyczności i mobilność tkanek.

Warto dodać, że długotrwałe korzyści płynące z masażu, takie jak: zmniejszenie bólu, zwiększenie zakresów ruchu, zwiększenie gibkości i jakości ruchu sprawiają, że techniki masażu tkanek głębokich są jedną z najbardziej cenionych metod walki z nieprawidłowymi wzorcami napięć w ciele człowieka.

Dla kogo przeznaczony jest ten zabieg?

Zabieg przeznaczony jest osób, które borykają się z m.in. z:

  • - przewlekłymi uporczywymi stanami bólowymi,
  • - napięciowym bólem głowy,
  • - przewlekłym bólem karku, pleców, kończyn górnych i dolnych;
  • - przykurczem, uczuciem ciągnięcia, kłucia, pieczenia, promieniowania.

Przed zabiegiem zbierany jest wywiad od pacjenta w celu wyeliminowania wszelkich przeciwwskazań i zapewnienia możliwie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w trakcie trwania zabiegu.
Przeciwwskazaniami do masażu są : gorączka, objawy grypy, objawy przeziębienia, ciężkie otwarte rany na skórze, zmiany dermatologiczne, krwotoki lub możliwość ich wystąpienia, zakrzepica, tętniaki, aktywna choroba nowotworowa, ostre stany zapalne stawów, ścięgien; ostre stany zapalne w wyniku zerwania ścięgna mięśniowego.