Ajurweda a medycyna zachodu

Podejście ajurwedyjskie do człowieka i jego chorób, znacznie różni się od podejścia medycyny zachodu. Medycyna akademicka stawia na: szybkie wyleczenie choroby i farmakologię, dlatego tak dobrze sprawdza się w leczeniu ciężkich chorób z ostrym przebiegiem. W ajurwedzie stawiamy na indywidualne podejście – leczymy człowieka, poprzez przywrócenie mu stanu równowagi. Stosowane metody są naturalne i łagodne, a proces długotrwały. Ajurweda skupia się na utrzymaniu człowieka w jak najlepszym stanie zdrowia, medycyna zachodu na jak najszybszym wyeliminowaniu choroby. Co ciekawe, można skutecznie łączyć te oba podejścia.


W czym ajurweda może Ci pomóc?

Jak już wspomnieliśmy, podejście ajurwedyjskie skupia się głównie na przywróceniu stanu równowagi i harmonii w ciele i życiu. Według tego podejścia choroby pojawiają się w wyniku zaburzeń – w stanie harmonii w ogóle nie występują. Dlatego ajurweda doskonale sprawdza się, gdy zadbać o zdrowie, czy doświadczyć ulgi w przypadku przewlekłych chorób.


W jaki sposób stosować zalecenia ajurwedyjskie?

To pytanie zazwyczaj słyszymy w kontekście stosowania zaleceń ajurwedyjskich, gdy prowadzone jest leczenie konwencjonalne. Czy można je stosować razem? Absolutnie tak. Osoby, które do nas przychodzą, a cierpią na ciężkie lub przewlekłe choroby, wręcz zachęcamy do konsultacji naszych zaleceń z lekarzem prowadzącym. W tym momencie pragniemy jasno powiedzieć, że nie jesteśmy lekarzami, dlatego nie możemy diagnozować, leczyć, czy kierować do szpitala.



Skorzystaj z dobrodziejstw ajurwedy

Masaże ajurwedyjskie

Masaże ajurwedyjskie

Każdy z masaży ajurwedyjskich ma nie tylko działanie pielęgnacyjne i głęboko rozluźniające, ale przede wszystkim prozdrowotne.

Sprawdź
Produkty ajurwedyjskie

Produkty

Możesz u nas kupić oryginalne produkty ajurwedyjskie. Dbamy, by były najwyższej jakości. Kupując, dostaniesz zalecenia w jaki sposób należy je stosować.

Produkty nabędziesz w naszej siedzibie na ul. Juranda 24/3 w Szczecinie



Podstawowe terminy stosowane w ajurwedzie


W ajurwedzie posługujemy się pewnymi pojęciami, które dla współczesnego człowieka zachodu mogą wydawać się egzotyczne i niezrozumiałe. Nic w tym dziwnego – system ten powstał 5 tys. lat w zupełnie innej kulturze, dlatego nie da się go bezpośrednio „przetłumaczyć” na terminy medycyny zachodniej – lepiej jest poznać go bliżej.


Żywioły

Ajurweda posługuje się koncepcją pięciu żywiołów, którymi są: ziemia, woda, ogień, powietrze i przestrzeń. Żywioły są podstawowymi częściami natury, dlatego każda substancja, istota, czy komórka zawiera w sobie wszystkie pięć żywiołów, choć w różnych proporcjach – zazwyczaj jeden lub dwa z nich są dominujące.


Guny – cechy

To pytanie zazwyczaj słyszymy w kontekście stosowania zaleceń ajurwedyjskich, gdy prowadzone jest leczenie konwencjonalne. Czy można je stosować razem? Absolutnie tak. Osoby, które do nas przychodzą, a cierpią na ciężkie lub przewlekłe choroby, wręcz zachęcamy do konsultacji naszych zaleceń z lekarzem prowadzącym. W tym momencie pragniemy jasno powiedzieć, że nie jesteśmy lekarzami, dlatego nie możemy diagnozować, leczyć, czy kierować do szpitala. Do opisywania każdego rodzaju materii, doświadczenia lub relacji, posługujemy się w Ajurwedzie pewnymi określonymi cechami, zwanymi Gunami. Guny układają się w przeciwstawne pary:

  • suchy – oleisty,
  • powolny, monotonny – nagły, gwałtowny,
  • gładki – szorstki,
  • zimny – gorący,
  • gęsty, zwarty – płynny,
  • miękki – twardy,
  • stabilny – ruchliwy,
  • mętny – przejrzysty.

Z koncepcji Gun wynika podstawowa zasada ajurwedy, która mówi o tym, że podobne przyciąga podobne, a przeciwieństwa się równoważą.


Dosze

W ajurwedzie wyróżniamy trzy dosze: Vata, Pitta i Kapha. Każda z nich składa się z określonej kombinacji żywiołów i cech, tworząc jedność – energetyczną siłę natury. Podobnie, jak w przypadku żywiołów i cech, dosze lub ich kombinacje, da się zauważyć wszędzie: w różnych rodzajach klimatów, krajobrazach, roślinach, zwierzętach, czynnościach itp.

Dosza VATA PITTA KAPHA
Żywioły powietrze, przestrzeń ogień, woda woda, ziemia
Cechy sucha, lekka, zimna, szorstka, subtelna, ruchliwa, jasna gorąca, ostra, lekka, płynna, szerząca się, oleista ciężka, powolna, chłodna, oleista, gładka, zwarta, miękka, stabilna, masywna, mętna

Według Ajurwedy również nasze ciała zawierają wszystkie trzy dosze, jednocześnie każda osoba ma nieco inne ich proporcje. Istotą zachowania dobrego zdrowia jest stan równowagi pomiędzy doszami.


Prakriti I Vikriti - Twój przypisany i obecny stan dosz

Twoja prakriti (konstytucja) to szczególna kombinacja dosz, która została ustalona podczas poczęcia i towarzyszy Ci przez całe życie. Jest niezmienna. Według ajurwedy to ona właśnie określa Twój naturalny stan równowagi. Prakriti wpływa na całe Twoje życie. Determinuje funkcjonowanie Twojego ciała – wpływa na fizjologię. Określa Twoją psychikę – Twój sposób myślenia, tendencje i nawyki. Mówi też dużo o tym, w jaki sposób doświadczasz i wyrażasz swoje emocje.

Twoja vikriti to Twój aktualny stan dosch, jaki masz w obecnej chwili. Chodzi o to, że bardzo wiele czynników: środowisko, dieta, sposób życia, poziom stresu itp. ma wpływ na Ciebie: Twoje ciało, psychikę i emocje. Wraz z tymi zmianami następują zmiany w proporcjach dosz. Vikriti może zmieniać się nawet kilka razy w ciągu dnia.

Porównując Twoją vikriti (stan obecny) z prakriti (przypisaną konstytucją) możemy określić najlepszy dla Ciebie sposób przywrócenia zdrowia i życiowej harmonii.

Jeśli zainteresował Cię ten temat...

Ajurweda
Ajurweda
Ajurweda
Ajurweda

Jeśli potrzebujesz konsultacji lub chcesz umówić się na masaż.
Skontaktuj się z nami już teraz.

Kontakt i rezerwacja