Powrót do ciała, regeneracja, poprawa zdrowia

Dla osób poszukujących:

  • - uzupełnienia tradycyjnego leczenia wielu schorzeń
  • - wsparcia układu nerwowego w regulacji procesów życiowych
  • - wzmocnienia kontaktu z samym sobą
  • - wewnętrznego poczucia bezpieczeństwa
  • - rozwinięcia poczucia ugruntowania w ciele
  • - obniżenia poziomu napięć fizycznych i emocjonalnych
  • - zmniejszenia stanów zapalnych w organizmie poprzez wspomaganie układu odpornościowego i wspieranie jego mechanizmów obronnych.

Terapia czaszkowo-krzyżowa (ang. Craniosacral therapy)  to holistyczny system terapeutyczny, rozwinięty na początku XX, mający swoje korzenie w osteopatii. Opiera się on na wiedzy, że w odpowiedzi na uraz fizyczny lub stres tkanki ciała ulegają skurczeniu, spięciu i zesztywnieniu. Czasami, szczególnie w przypadku nagromadzenia trudnych doświadczeń, system człowieka nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z takimi napięciami. Wszelkie takie nierozwiązane, nagromadzone podczas życia naprężenia, "utknięcia", czy zastoje, mogą ograniczać funkcjonowanie organizmu i powodować różnego rodzaju problemy zarówno fizyczne (ból pleców, migrena, zaburzenia trawienia itp.), jak i emocjonalne (lęk, niepokój i obniżenie nastroju itp).

Terapia czaszkowo-krzyżowa to sposób na zaangażowanie się w tę indywidualną historię napięć i trudności każdego człowieka za pomocą delikatnego dotyku i uważnej obecności terapeuty. Nie ma tu mocno wyczuwalnej manipulacji tkankami, a raczej dostrajanie się do głębszych rytmicznych ruchów ciała i oferowanie przestrzeni na to, co się pojawia chwila po chwili podczas spotkania.  Dotykając w odpowiednich miejscach na ciele terapeuta równoważy napięcia w całym systemie, pomagając przywrócić w organizmie stan pierwotnej równowagi.

TCK w Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych ICD9 posiada nr 93.3824 – Metody terapii manualnej - Terapia kraniosakralna. Ponadto jest w Polsce refundowana przez NFZ dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Przeciwwskazania do zabiegu terapii czaszkowo-krzyżowej: ostre stany wymagające natychmiastowej interwencji lekarskiej, świeże urazy, krwotoki, aktywne fazy schorzeń psychicznych.