Czym jest masaż tajski?
Klasyczny masaż tajski całego ciała to masaż polegający na rozluźnieniu tkanek miękkich i mobilizacji stawów za pomocą ucisków i pozycji rozciągających. Celem takiego masażu jest wyciszenie organizmu, odprężenie i usprawnienie pracy całego ustroju.
Jak przebiega zabieg?
Masowana osoba jest ubrana w luźne, wygodne ubranie i leży na specjalnym materacu o umiarkowanej giętkości. Masaż może być wykonywany indywidualnie, bądź „na dwie ręce”. Masażysta podczas wykonywania masażu bardzo intensywnie pracuje swoim ciałem, używając dłoni, kciuków, łokci i przedramion, a także stóp. Nacisk łokciem następuje w sposób rytmiczny na przebiegające aorty, powodując uczucie głębokiego odprężenia.
W jakim celu stosuje się masaż tajski?
Masaż, oprócz funkcji regeneracyjnych, działa również leczniczo. Nie tylko umożliwia odprężenie całego ciała, ale również pomaga w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Jest zalecany w czasie rehabilitacji oraz rekonwalescencji po długotrwałej chorobie czy wypadku, po ściągnięciu gipsu, w stanach pourazowych takich jak stłuczenie, skręcenie czy zwichnięcie minimum po 2-3 dniach od momentu uszkodzenia oraz dla osób narażonych na odleżyny. Pozostałe wskazania to między innymi: odmrożenie, reumatyzm, porażenia, niedowłady, nerwobóle, wady postawy.
Wskazania do masażu:
- - stres, zmęczenie
- - przykurcze, napięcia i bóle mięśniowe, nie będące skutkiem stanów zapalnych,
- - bóle głowy i problemy ze snem, będące następstwem napięć w mięśniach karku, pleców, ramion,
- - w stanach przygnębienia i braku chęci do aktywności,
- - okres rekonwalescencji po długotrwałej chorobie czy wypadku – po ściągnięciu gipsu,
- - stany pourazowe takie jak stłuczenie, skręcenie czy zwichnięcie minimum po 2-3 dniach od momentu uszkodzenia oraz dla osób narażonych na odleżyny,
- - choroby reumatyczne,
- - porażenia i niedowłady,
- - obniżona odporności,
- - niewielkie zaburzenia układu krążenia,
- - zmniejszona ruchomość w stawach,
- - nadwaga i otyłość,
- - napięcia mięśniowe pomiędzy treningami sportowców, ale np. po maratonie nie wcześniej niż kolejnego dnia,
- - pielęgnacja skóry.
-
Kiedy przełożyć masaż na inny termin, czyli przeciwwskazania. W pewnych sytuacjach należy dostosować odpowiednią technikę masażu, ograniczyć intensywność nacisku, omijać konkretne części ciała, a czasem w ogóle z niego zrezygnować. Do takich sytuacji należą: stan podwyższonej temperatury (powyżej 38 stopni), silne osłabienie organizmu (np. po chorobie, po bardzo intensywnym wysiłku fizycznym) ostre stany zapalne (np. żył, stawów, ścięgien, jelit, nerek, opon mózgowych itp.), choroby zakaźne i wirusowe, choroby skóry (np. grzybica czy łuszczyca) oraz wszelkie ropne zmiany, świeże rany czy blizny, choroby serca i układu krążenia (np. ciśnienie rozkurczowe powyżej 110, pierwsze 2 tygodnie po zawale, zaawansowana miażdżyca, tętniaki, świeże krwiaki itp.), pierwsze dni stanu pourazowego (np. skręcenie, stłuczenie, naderwane mięśnie i ścięgna), złamania i świeże zrosty (minimum 4 miesiące od urazu) – absolutny zakaz masażu złamania zaopatrzonego płytami metalowymi lub wkrętami, choroba wrzodowa, celiakia, przepuklina, schorzenia o podłożu pasożytniczym, nowotwór bez względu na złośliwość (zaś po usunięciu nie należy masować miejsca i okolic jego występowania – kwestia indywidualnie ustalana z lekarzem), choroby układu nerwowego (np. epilepsja, udar, wylew, rwa kulszowa itp.), choroby kości (np. zaawansowana osteoporoza), menstruacja (głównie pierwszy dzień oraz szczególnie, gdy menstruacja jest intensywna i bolesna), ciąża (rodzaj masażu dopasowany do stopnia zaawansowania ciąży o ile lekarz prowadzący wyraził zgodę), stan po spożyciu alkoholu lub narkotyków.